پاي حرفهايمان ايستاده ايم.          

 

قسمتي از صحبت هاي بازديد كنند گان محترم وبلاگ:

 

((مطالب این وبلاگ در آن سطح نیست که شایسته ای این نام و این مردم باشد. یا نگویید و از راه تاکستان سکوت راه رستگاری را در پیش گیرید و یا بگویید آن گونه که میان گفته ها و نام وبلاگ تان منباستی احساس شود. اگر نمی توانید بشکوفید و بشکافید و بشکوفانید، لا اقل به جای چند تا عکس خنثایی که نه چیزی از زندگی مردم به ما می گوید و نه از جهان طبیعت، در سرای سکوت سکونت فرمایید. سلیقه تان عالی است و عالی تر باد، اما همه چیز را را نمی توان در سلیقه خلاصه کرد افراط در سلیقه گرایی شما را لوس خواهد کرد و از اهمیت کار تان خواهد کاست. همه چیز را نمی توان از طریق آرایش عرضه کرد، اگر می شود، کلام، و گرنه خاموش! همیشه خاموش!

 

دختران هزاره مسئولیت سنگینی هست و راستش وقتی تازه به این وبلاگ رسیدم و متن زیبای که درباره وبلاگ نوشته شده بود را خواندم فکر کردم نکند این وبلاگ هم مثل خیلی از وبلاگها در میان حاشیه و طرز چینیش مطلب یا عکس گم شود و آن شعار و اهدافی که در قسمت درباره وبلاگ نوشته شده است اصلا اینجا بیان و عملی نشود. متن درباره وبلاگ تغيير کرد و هرچی به اعضای وبلاگ افزوده شد مطالب دیر تر بروز شد. ولی انگیزه تان را نمیرانید در میان حاشیه و سلیقه گرایی گم نشوید برخیزید و دو باره بیایید. همیشه مستدام و پایدار باشید!))

 

...........................................................

   

      حق با شماست اما فکر می کنم حرف های ما هم شنیدنی باشد.

 

وقتي آزاده گفت تصميم دارد وبلاگي بزند و اسم آن را دختر هزاره بنامد ، بسيار هيجان زده و خوشحال شدم و قول دادم تا ياريش كنم و به همين خاطر قلم در دست گرفتم تا همه ي اعتقاداتم را در قالب درباره ي وبلاگ به رشته ي تحرير درآورم و متن درباره ي وبلاگ همه ي حرف هاي دل من ، آزاده و همه دختران افغاني بود كه مي شناختم

دلم مي خواست كه هميشه وطنم و مردمش و افكار و اهدافشان بهترين باشد.اين هم روياي يك دختر هزاره است.رويايي كه از خدا مي خواهم تا به واقعيت به پيوندد.

و اين هم هدف ما بود: ساختن افغانستاني آزاد.

با خود انديشيديم چگونه مي توانيم افغانستاني آزاد بسازيم ؟ و به اين نتيجه رسيديم براي ساختن افغانستاني اباد و آزاد و پيشگام بايد خوب درس بخوانيم .

مدرسه ، باشگاه ، زبان انگليسي و كامپيوتر و تب كنكور سرنوشت ساز فرصت وبلاگ نويسي را از ما گرفته است .

 

اگر وبلاگمان آنگونه اي كه شايسته ي نامش است

 

نيست، به خاطر اين است كه

 

خودمان مي كوشيم شايسته ي نامش باشيم .

 

ما مي گفتيم ثابت مي كنيم كه بهترين هستيم ، بزرگ فكر مي كنيم، طغيان مي كنيم، طوفان مي كنيم،حال هم رفته ايم تا براي رسيدن به اهدافمان تلاش نه بلكه بجنگيم .

و مصمم و قاطع بر سر حرف هايمان ايستاده ايم.

 

 

پس برايمان دعا كنيد و ياريمان كنيد تا باور كنيم

 

تنها نیستيم،تا باور کنيم  افغانستان زنده وبیدار

 

است چون مردمی زنده و

 

بیدار دارد.

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و ششم آبان 1385;ساعت 12:6; توسط .:: آزاده ::.; |

 

             

 

 

تقدیم به ملت شریف و قهرمان افغانستان

 

 رادمردان صحنه ی پیکار،

 

قهرمانان عشق و ایثار،

 

و مردم مقاوم و فداکار افغانستان.

 

و تقدیم به گلهای پرپر شده،

 

و عزیزان به خون نشسته، و شهیدان همیشه جاوید.

 

و به آنهایی که در صدد انجام رسالت تاریخی بودند،

 

و در این راه ظلم ها و تحقیر ها و شکنجه ها دیدند،

 

و ار لت و کوب دزدها (سقوی) مظلومانه به شهادت رسیدند.

 

بر ملت شریف افغانستان است

 

که یاد و خاطره ی این عزیزان را همیشه در دل داشته

 

 و از این سرمایه های علمی ،معنوی و ملی، قدردانی و نگهبانی کنیم.

 

 

 

+ نوشته شده در چهارشنبه هفدهم آبان 1385;ساعت 21:10; توسط .:: آزاده ::.; |

 

 

 

 

 

جاویدان باد افغانستان آزاد

 

سرزمینی که امروز افغانستان نامیده شده، تاخت و تاز های اقوام گوناگون و جهان گشایان و مهاجمان بیشماری را به یاد دارد.

بخش های گوناگونی از افغانستان طی سالهای طولانی با شاهنشاهی های همسایه، تاریخ مشترک داشته و یا بخشی از آنها بوده اند .از اقوام آریایی و شاهان هخامنشی، همچنین اسکندر، مسلمانان و مغولان بر این سرزمین حکم راندند و تاریخی پر حادثه را برایش رقم زدند .

افغانستان 34 ولایت (استان) است .

افغانستان کشوری کوهستانی است که بخش مرکزی آن را رشته کوههای هندوکش که از دشت ها وجلگه های آسیای میانه تا بیابان ها و هامون های هند امتداد یافته است، می پوشاند . بلندترین قله ی این رشته کوههای بزرگ در شمال شرقی کشور واقع است و بیش از 7000 متر ارتفاع دارد.

 مساحت افغانستان 652090 کیلو متر مربع است . افغانستان در شمال با تا جیکستان (1206کیلومتر )،تر کمنستان (744 کیلومتر ) ،و ازبکستان (137 کیلومتر) ،در شرق با پاکستان ( 2430 کیلومتر )، و در غرب با ایران دارای (936 کیلومتر ) مرز مشترک است .

 طبق آمار سال 2002 جمعیت افغانستان 28،717،213 نفر است که از بین آنها 39% تاجیک، 20% هزاره و ازبک،9% یماق،ترکمن،بلوچ و ... اند.

پایتخت کشور شهر کابل است و شهر های بزرگ این کشور عبارتند از: مراز شریف، کابل، هرات، غزنی، پلخمری، جلال آباد، کندز و فندهار .

افغانستان با دارا بودن مناظر بسیار طبیعی و دست نخورده و آثارباستانی منحصر به فردخود نظربسیاری ازجهان گردان رابه خودجلب کرده است. این کشور و ملت آن تابه امروز محاظان جان برکف ذخایر عظیم و آثارباستانی وطبیعت کامل خودبوده اند.

حدود80%ازمردم سنی و 16%شیعه وبقیه دیگرمذاهب می باشند.

 مردم افغانستان به یکی اززبانهای فارسی دری 50%،ازمردم پشتو35%ازمردم و بقیه ازبک،ترکمنی،وبلوچی سخن می گویند. درمیان این زبانها فارسی دری و پشتو زبان رسمی اند.

 

 

 

+ نوشته شده در سه شنبه شانزدهم آبان 1385;ساعت 1:3; توسط .:: آزاده ::.; |

         

                                  عيد سعيد فطر را به همه ي شما عزيزان تبريك مي گويم

                                             با آرزوي موفقيت در تمام مراحل زندگي

                                                    هر آنچه هستي بهترين باش

 

+ نوشته شده در جمعه پنجم آبان 1385;ساعت 12:0; توسط .:: آزاده ::.; |

 

 

لحظه ها خاطره اند

                        زندگي شوق و تمناي همين خاطره هاست

                                                اگر هر لحظه از زمان حال لذت نبردي

          بدان در حال فكر كردن

                   به افكار منفي گذشته يا آينده هستي

 

+ نوشته شده در جمعه پنجم آبان 1385;ساعت 11:40; توسط .:: آزاده ::.; |

                

 

هیچکس بهتر از خودتان نیست!

 

شما فردی بسیار خوب، با ارزش و بسیار بهتر از هر کس دیگری هستید. هیچ چیز نمی تواند شما را تهدید کند. نه نوع ماشینی که دیگران سوار می شوند، نه نوع تجارت و کاسبی که دیگران انجام می دهند، و نه خانه و کارخانه ی بزرگی که دیگران دارند.

 

هیچ کس بهتر از خودتان نیست! شما هم بهترین چیزها را در اختیار دارید. در درون شما نیرویی برای تلاش کردن و بودن وجود دارد. و این که هر چیزی را که اراده کنید می توانید در اختیار بگیرید.

 

دیگران هم چیزی بیشتر از این ندارند. البته ممکن است برخی افراد در استفاده از لحظات پیشرفت بیشتری داشته باشند. ولی این به آن معنا نیست که آنها از شما بهترند.

 

هیچ نیازی نیست که نسبت به دیگران حسادت کنیم و یا خود را فرد بی ارزشی بدانیم. زندگی ما پر از فرصت هاست. مهم این است که مقایسه کنیم اکنون چه جایگاهی داریم و می خواهیم به چه جایگاهی برسیم. به خودتان توجه کنید که رویاهایتان در چه مسیری است. در این صورت هر قدمی که به سوی مسیری که انتخاب کرده اید بردارید، طلایی خواهد بود. مهم نیست دیگران چه می گویند و چه کار می کنند. مهم نیست که موقعیت فردی، مالی، اجتماعی و... شما چیست؟ مهم این است که شما در راهی که انتخاب کرده اید می خواهید زندگی کنید و هیچ مو فقیتی بهتر از این نیست.

 

 

+ نوشته شده در جمعه پنجم آبان 1385;ساعت 11:27; توسط .:: آزاده ::.; |

                 

اميد

اميد صبحانه خوبی است ولی شام خوبی نيست.

ما با امید زندگی می کنیم ولی بدون امید نمی توانیم زندگی کنیم. این نکته جالبی است که امیدواری بهترین کار است ولی کافی نیست. ما نمی توانیم فقط امیدوار باشیم بلکه باید فعالیت هم بکنیم.

جای تاسف دارد كه خیلی از کارها برای این که اصلاح شود به گردن امید انداخته می شود. اینکه فقط به امید بهترشدن کارها باشیم,کارها پیش نخواهد رفت. کار کردن وتلاش کردن به همراه امیدی که درقلبتان است باعث رسیدن به هدف خواهد شد . امید و تلاش یک ترکیب قدرتمند ایجاد می کند . امید زمانی می تواند به شما کمک کند که به تلاش وفعالیت همراه شود.

امید نمی تواند جایگزین تلاش شود. آن کاری که لازم است انجام شود این است که بهتر شدن امیدوار باشید و همه تلاشتان را برای آنکه آن اتفاق بیفتد انجام دهید.

بله امید لازم است. کارها زمانی بهتر پیش می رود که شما هم بهتر تلاش کنید. هر روز را با امید شروع کنید و با تلاش برای دسیدن به اهدافتان تلاش کنید .اجازه دهید امید شما را به جلو حرکت دهد تا اینکه به شما دلداری بدهد. به بهترین شدن امید داشته باشید و سپس هر آنچه لازم است انجام دهید. امید به شما وابسته است.

 

+ نوشته شده در سه شنبه دوم آبان 1385;ساعت 16:20; توسط .:: آزاده ::.; |

 

موهبت گذشته نیست و آینده هم نیست موهبت لحظه ی حال است  حال است  موهبت اکنون است.

متمرکز بودن بر آنچه هم اکنون اتفاق می افتد به معنای مشاهده ی هدایایی است که هرروز اعطا می شود.

حتی در دشوارترین شرایط هنگامی که برآنچه صحیح است تمرکز کنی در لحظه ی حال این امر تو را شادتر می کند وبه تو نیرو و اعتماد به نفس ضروری برای غلبه کردن برآنچه نادرست است اعطا می کند.

هنگامی که در شرایط بدی هستم،معمولا برآنچه نادرست است تمرکز می کنم،همین سبب ناامیدی و یاس می شود.

از آنچه آموخته ای برای بهبود حال استفاده کن!نمی توانی گذشته را تغییر بدهی ،اما می توانی از آن درس بگیری.

هنگامی که در شرایط مانند گذشته قرارگرفتی کارها را به گونه ای متفاوت انجام خواهی دادو از "حال" موفق تر لذت خواهی برد.

زیستن در زمان حال ،درس گرفتن از گذشته ،برنامه ریزی برای آینده.

موفقیت یعنی :داشتن یک زندگی توام با آرامش،انجام خوب وظایف ، لذت بردن در کنار دوستان و خانواده ،گرفتن ترفیع ،داشتن سلامت و تناسب اندام ، به دست آوردن ثروت در معنای واقعی، و در آخر تبدیل شدن به آدمی که می تواند به دیگران کمک کند.

+ نوشته شده در دوشنبه یکم آبان 1385;ساعت 17:8; توسط .:: آزاده ::.; |